Jak je to s ručním psaním?

24.07.2023

Proč ztrácet čas pomalým ručním psaním?

Proč si vzít do ruky tužku a psát na papír? V dnešní době, kdy máme všichni po ruce telefon s diktafonem nebo počítač? Proč ztrácet čas pomalým ručním psaním, když na klávesnici ťukáme jako o závod a za chvíli je práce hotová?

Za mě jsou odpovědi jasné. Koupila jsem si krásnou knihu života, jejíž stránky se jinak než ručně popsat nedají. Psaní je prostě odpočinek. Je bezva nedržet neustále telefon v ruce a nerolovat jednu stránku za druhou. A co taková gramatika? Jo, s mobilem je to hračka. Opravuje nám chyby a my občas ani nepřemýšlíme, jestli je ta oprava správná. Jen slepě důvěřujeme technice. Píšu si taky deník. Nekoukám u něj tolik na upravenost textu. Nechávám průchod momentálním emocím. Moc se mi libí pozorovat, jak nálady ovlivňují styl psaní. Psaní ve vzteku nebo špatné náladě nemůžu s odstupem času pomalu ani přečíst. Dobrá a veselá nálada je jak balzám pro písmo - krásně upravené, čitelné. Radost pohledět.

Zkus to. Stojí to za to

Psaní je skvělý relax, pokud se nerozčiluješ nad gramatikou. V mém případě i nejlepší způsob k učení se a procvičovaní cizích jazyků. Mluvit cizím jazykem je fajn, ale je to tak trochu poloviční. Umět v daném jazyce i psát je paráda.

Pár výhod psaní na papír:

  • zpomalíš svoji mysl
  • lépe třídíš myšlenky
  • více přemýšlíš o textu, vybíráš slova
  • úleva od depresí a špatné nálady, můžeš se tzv. vypsat
  • přicházíš na nové myšlenky a nápady
  • zdokonaluješ své vyjadřování
  • zapisování věcí před spaním může pomoci k jejich lepšímu zapamatování

Nevýhoda v podobě škrtání textu se dá lehce vyřešit gumovacími pery. Používám je a neměnila bych.

Zkus si napsat jaký byl tvůj den bez jediné kontroly mobilu. Těžké? Já vím, pro mě občas taky. Díky psaní deníku je možné se lépe poznat a převzít nad svým životem kontrolu. Vyčistíš si hlavu od myšlenek, které v ní neustále kolují.

Píšeš někdy víc než jen podpis? Umíš ještě napsat věty čistě v psané podobě? =)

Tvoření s výhledem
Tvoření s výhledem

PS: Článek jsem začala automaticky psát na počítači. Tak jsem vzala gumovací pero, zápisník a šla tvořit ven =)