4 změny k nabourání rutiny

30.05.2023

Ráno raníčko, oblíbený hrnečku pojď ke mně. 

Kávičku přesně k nápisu uvnitř hrnku a kapku mléka. Telefon v ruce. Je třeba zkontrolovat, co dělali moji neznámí kamarádi na Insta a Facebooku. Mohla bych se dívat z okna, ale na to nemám zrovna čas. Následně umýt vlasy, vyčistit zuby, obléknout se po delším civění do nacpané skříně (nemám v ní totiž nic nositelného), na rychlovku vyfoukat vlasy v předklonu a sepnout do culíku

Káva nebo čaj?
Káva nebo čaj?

Všechny maličkosti každého dne jsou jako přes kopírák. Pořád si říkáš, že si budeš vařit čaj místo kafe. Je to zdravější. Na Instagramu tě každý den štvou celebrity s fotkami od moře nebo dárky v podobě 100 kusů růží a obrovským autem s mašlí. Jak dlouho říkáš, že prostě musíš udělat něco se šatníkem? Vlasy taky vypadají hrozně...vlastně jako každý den.

Není tohle ta rutina, kterou se snažíme každý večer změnit a ráno jedeme zase stejně? Co takhle si nejdřív umýt vlasy, udělat si čaj a pak civět do šatníku? Připravit si oblečení předem? Nekontrolovat svoje dobrý online kamarády každý den? Vždyť ani s těmi offlinovými se dost možná nevidíš tak často. Nebuď tolik zvědavá na životy jiných a věnuj ušetřený čas sobě.

Z vlastní zkušenosti vím, že je těžké nabourat rutinu. Vypnout autopilota a dělat věci jinak. Od přírody jsme nastavení na automatizaci činnosti. Přestav si, kdybys měla den za dnem přemýšlet nad řízením auta stejně jako prvně v autoškole. Při vzpomínce na moje začátky bych raději jezdila na kole nebo chodila pěšky.

Buď odvážná, hraj si a nabourej stereotyp. Jeden jediný den nedělej věci, jak jsi zvyklá. A jak tedy? Buď dělej něco úplně odlišného nebo je dělej tak jak nechceš. Vstaň o 10 minut později. Dívej se z okna místo do telefonu. Foukej vlasy přes kartáč. Tahle písnička v rádiu je fakt hrozná? Poslechni si ji celou.

I malé věci nabourají rutinu
I malé věci nabourají rutinu

Může to být docela očistný proces. Zjistíš, že i když neuděláš všechno jako vždy, svět se dál točí. Možná poznáš, že čaj ti vážně ráno chutná víc než káva a oblečení připravené na němém sluhovi je velkou výhodou.

Před spaním se zasměješ sama sobě...slibuju

Tohle je změna, která přinese čerstvý vítr do všednosti a ukáže náplň dne z jiného úhlu. Každopádně na rutině záleží. Ty malé každodenní krůčky tě můžou během několika týdnů nebo měsíců posunout blíž ke zrealizování snu - koupě pákového kávovaru, auta, dovolené v Africe, rozběhnutí podnikání.

Jaký je tvůj stereotyp? Zkus si všechny činnosti napsat. Určitě tě seznam překvapí a přestaneš se divit, proč tolik dalších věcí nestíháš.

Ještě mě napadá...co ty nové činnosti, které chceš zahrnout do programu? Víš, které myslím? Jsou to přesně ty večerní plány: ,,A od zítra ráno budu..'' 

Rutina ti pomůže. Najdeš v ní 4 útržky na 4 změny. Jak jsem přišla na číslo 4? Nehledej za tím žádnou světovou studii. Prostě čtyři. Zkus je dostat do svého programu každý den. Když to bude příliš jednoduché, klidně si přidej. Když to nebude tak samozřejmé, poznáš, proč jich není víc.

V každém útržku je 31 teček. Do volného pole si napiš nový zvyk, který chceš v životě tak automatický jako čištění zubů. A víš co? Nemusí to být strohé slovo, např. běh, ale třeba... Každé ráno v 5:00 vyběhnu na 35 minut, užiju si výhledy, budu zhluboka dýchat a dívat se, jak odpadají špíčky z břicha. 

Hedvika